Fed ve Çin Etkileri Piyasada İzleniyor

  • Küresel piyasalarda makroekonomik veri tarafına baktığımızda dün ABD tarafında PMI verilerini takip ettik. ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, ocakta aylık bazda 2,9 puan artışla 53,4'e çıkarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken S&P Global'in açıkladığı ocak ayına ilişkin hizmet sektörü PMI da bir önceki aya kıyasla 1,1 puan artarak 52,5 oldu. Öte yandan, Fed tarafından sözlü yönlendirmeleri takip etmeye devam ediyoruz. Yetkililer enflasyonun ilerlediğini gösteren daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu belirtirken, mart ayında faiz indirimi ihtimalini göz ardı etmek istemediğini ifade etti. Fed Başkanı Jerome Powell ise faiz indirimlerine ilişkin doğru zamanı seçmeye çalıştıklarını ve dikkatli olacaklarını belirtti. ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,14, dolar endeksi 104,3, altın ise 2.028 dolar civarında işlem görüyor.
  • ABD endeksleri, haftanın ilk işlem gününü %0,8’e varan düşüşle tamamladı. Boeing, 737 MAX uçağı teslimatlarında kısa vadeli gecikmeler olabileceğini açıkladı. Bu haberin ardından şirketin hisseleri yaklaşık %1,5 değer kaybetti. Aynı gün içerisinde Tesla'nın hisselerinde ise %4'e yaklaşan bir kayıp yaşandı. ABD vadelileri ise yataya yakın yönsüz seyirde işlemlerine devam ediyor.
  • Avrupa endeksleri, işlem gününü İtalya haricinde yataya yakın negatif tarafta tamamladı. Gün içerisinde perakende sektörü %2,2 düşerken, yiyecek ve içecek sektörü %1,1 arttı.
  • Asya endeksleri, günü Nikkei endeksi haricinde %1’e varan düşüşle tamamladı. Bölge endeksleri gün içi işlemlerinde ise Hang Seng endeksi haricinde %0,6’ya varan düşüşle işlemlerine devam ediyor. Çin varlık fonu Central Huijin Investment ETF pozisyonunu artırmaya devam edeceğini açıkladı.
  • BIST 100 endeksi, Cuma günü önceki kapanışa göre %1,28 artışla 8.776.70 puan seviyesinden günlük kapanış sağlarken toplam işlem hacmi 105,52 milyar tl oldu. Önceki kapanışa göre mali endeks %1,32, sanayi endeksi %1,40, teknoloji endeksi %3,55, hizmetler endeksi %1,67 değer kazandı. Endekste 8.700 seviyesi üzerindeki yükselişlerde 8.800 ve 8.900 dirençlerine doğru yükselişleri takip edebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 8.600 destek seviyesini izliyor olacağız. TÜİK tarafından ocak ayı Türkiye enflasyonu açıklandı. Aylık bazda %6,70 ve yıllık bazda %64,86 olarak gerçekleşti.
  • Bugün, Almanya’da fabrika siparişleri verisini takip ediyor olacağız.
  • BİST100 endeksinin alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 


İlgili Etiketler