Gelen Verilere Karşılık Piyasalar Hala Yön Tayin Edemedi

  • ABD tarafından gelen haftalık işsizlik başvuruları, 220 binlik beklentinin üzerinde, 231 bin olarak açıklanırken süregelen işsizlik başvuruları 1 milyon 865 bine çıkarak, üst üste 8. haftada artarak son 2 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu durum ABD’de artık daha yavaş bir hızda istihdam yaratılrken ülkedeki işsizlik oranı arttı ve ücret artışları yavaşladı. Ülkede sanayi üretimi ise Ekim’de bir önceki aya kıyasla % 0,6 daraldı. Makroekonomik taraftaki son veriler, gelecek yıl için Fed'in faiz indirimi beklentilerini azaltmaya devam ederken bazı Fed üyeleri tarafından gelen sıkı para politikasının devam etmesi gerektiğinin görüşü temkinli bir duruş sergilemeye devam ediyor.
  • ABD endeksleri, günü Dow Jones haricinde günü yataya yakın pozitif seyirde tamamlarken ABD vadelileri ise Nasdaq haricinde yataya yakın tarafta işlemlerine devam ediyor.
  • Avrupa endeksleri, Almanya haricinde %1,0’a yakınsayan düşüşle günü tamamladı. Petrol ve doğal gaz sektörleri ise %2,7 değer kaybetti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa'da şimdiye kadar tüm sistemik risklerin aynı anda gerçekleşmesini içeren en kötü senaryonun gerçekleşmesinden korunulduğunu belirtti.
  • Asya endeksleri, haftanın dördüncü işlem gününü Kospi haricinde %1,3’e varan düşüşle tamamladı. Bölge endeksleri gün içi işlemlerinde Nikkei haricinde %2,13’e yakın negatif tarafta işlem görmeye devam ediyor. ABD'nin çip ihracatını kısıtlamasının etkisiyle ve şirketin Cloud birimini halka açma planından vazgeçmeye hazırlandıklarını belirtmesiyle Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba Group, Hong Kong'da erken saatlerde yaklaşık %10 değer kaybetti.
  • Bist100 endeksi, %1,50 değer artışıyla 7.780,68 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi ve toplamda 75,6 milyar TL işlem hacmi gerçekleştirdi. Ara destek seviyesi olarak 7.750 seviyesini takip ederken olası geri çekilmelerde 7,700 seviyesini takip ediyor olacağız. Önceki kapanışa göre mali endeks %1,73, teknoloji endeksi %0,72, sanayi endeksi %0,67, hizmetler endeksi %1,77 değer kazandı.
  • Bugün, İngiltere’de perakende satışlar, Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi ve ABD inşaat izinlerini takip ediyor olacağız.
  • BİST100 endeksinin pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 

 


İlgili Etiketler