Online Hesap Aç

Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde

Sabah Bülteni - Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde
8.01.2021 08:37:00

Asya hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde artan risk iştahı ile birlikte ABD Endekslerine paralel hareket ederek teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi. Hisse senetleri bölge genelinde yükselirken, Hyundai Motor Co.'nun elektrikli araç üretimi hususunda Apple Inc. ile görüştüğüne ilişkin raporun ardından kazanımlara Güney Kore öncülük etti. MSCI Inc.'in Çin'in üç büyük telekomünikasyon şirketini endeksten çıkaracağını belirtmesi ile Hong Kong'da işlemler daha sakin seyretti. Japonya'nın Topix Endeksai, %1, Avustralya'nın S&P/ASX 200 %0.3, Güney Kore Kospi Endeksi, %2.5, Hang Seng %0.9 ve Şanghay Bileşik Endeksi,  %0.1 arttı.

Bitcoin, 40.000 doları geçerken kripto para piyasasının değeri 1 trilyon doları aştı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO) yapılan açıklamaya göre, Aralık 2020'de dünya gıda fiyatlarındaki yükselişte süt ürünleri ve bitkisel yağlar başı çekti. Aralıkta ortalama 107,5 değerini alan endeks, aylık bazda yüzde 2,2 yükseldi ve böylece yükselişini üst üste 7 ay sürdürdü. Geçen yıl 2019'a göre yüzde 3,1 yükselerek ortalama 97,9 puana ulaşan endeks, son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Söz konusu değer, gıda fiyat endeksinin tarihi zirvesinin kaydedildiği 2011 değerinin ise %25 altında kaldı. Böylelikle Küresel gıda fiyat endeksi, 2020'de ortalama 97,9 puana ulaşarak son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD'nin Hong Kong'a yönelik yaptırım söylemi ve eylemleriyle Çin'in iç işlerine karıştığına işaret ederek, ABD'ye "yanlış hareketlerinin bedelini ağır ödeyeceği" uyarısında bulundu. 

ABD Kongresi, Trump destekçilerinin neden olduğu gecikmeden sonra Joe Biden'ın başkanlığını onayladı. Kongre'de 270 delegenin oyunu alan Biden'ın başkanlığı tescillendi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre haftalık işsizlik maaşına başvuruların sayısı 3 bin düşüşle 787 bin oldu. Başvurular böylece 3. haftada da düşüşünü sürdürdü ancak pandemi nedeniyle hala yüksek seyrini korudu.

ABD’de Aralık ayına ilişkin ISM imalat dışı satın alma müdürleri endeksi 54,6 beklentiye karşın 57,2 olarak açıklandı. Verinin beklenti üzerinde gelmesiyle hizmet aktivitesinin beklentilerden yüksek bir şekilde genişleyeceğini bize gösterdi.

ABD’nin dış ticaret açığı, geçen yıl kasımda bir önceki aya göre % 8 artarak 68,1 milyar dolara çıktı. Böylelikle veri, 2006'dan bu yana yüksek seviyesine yükseldi.


Kanada tarafında Aralık ayına ilişkin ivey PMI verisi ekonomistlerin 54,7 beklentilerine karşın 46,7 olarak açıklandı. 50 altında açıklanan veri, ekonominin beklentilerin aksine daralacağı sinyallerini verdi.

Citigroup Inc. stratejistlerine göre, yatırımcılar "pahalı" ABD hisse senetlerine ayırdıkları payı nötr seviyesine çekmeli ve bu yıl yükselen piyasalardan ve İngiltere hisse senetlerinden daha iyi kazançlar beklemeli. Citi stratejistlerine göre, ABD'nin devam eden mali genişlemesi, gelişmekte olan piyasa hisse senetlerine ve emtia hisse senetlerine yardımcı olarak doları baskılamaya devam edebilir.  Ekip, "Küresel hisse senetleriyle ilgili hafif iyimser bakış açımız, eğer aşılar küresel ekonomide bir toparlanma sağlamazsa çok iyimser olacaktır." dedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aylık ekonomi bülteninde, Kovid-19'un ikinci dalgasının Avro Bölgesi ekonomisini "önemli" ölçüde etkilediği belirtilerek, veriler ve tahminlerin 2020'nin son çeyreğinde GSYH'nin düşüşüne işaret ettiği bildirildi.  Kovid-19'daki ikinci dalgaya rağmen Avro Bölgesi imalat sektöründe faaliyetlerin devam ettiği belirtilen bültende, "Ancak hizmet sektörü, vaka sayısındaki artış ve kamudaki son kısıtlamalardan büyük ölçüde etkileniyor." denildi. Bültende, veriler ve tahminlerin Kovid-19 salgınının kısa vadeli ekonomik etkisinin önceden tahmin edilenden daha güçlü olacağını gösterdiği, enflasyonun da tahminlerden daha uzun süre düşük kalacağı kaydedildi.

AB, Türkiye'de üretilen çeşitli demir ve çelik ürünlere yüzde 7,6'ya varan oranda anti-damping vergisi uygulamaya başladı. Buna göre, Türkiye'deki demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren Habaş yüzde 4,8, Erdemir yüzde 5,4, Borçelik ve Ağır Haddecilik yüzde 5,9, Çolakoğlu Metalurji ve diğer şirketler ise yüzde 7,6 geçici anti damping vergisine tabi olacak. Bu haberin hemen ardından Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'den demir çelik ürünlerinin ithalatındaki yüzde 7,6'ya varan anti damping vergi uygulamasıyla ilgili, "Anti damping vergisi uygulanacak kuruluşlar, konuya ilişkin itirazlarını yaptı. Nihai vergiler haziran ayına kadar netleşecek olmakla birlikte, hukuki süreç devam etmektedir." açıklamasını yaptı.

Almanya’da, fabrika siparişleri verisi, ekonomistlerin 0,5’lik düşüş beklentisine rağmen aylık bazda %2,3 yükseliş kaydederken yıllık bazda da  %6,3 artış gösterdi. Koronavirüs kısıtlamalarına rağmen veri, yatırım malları siparişlerinden destek buldu. Böylelikle veri 7. Ayda da yükseldi.

Bayer ve CureVac tarafından yapılan ortak açıklamada, geliştirilen aşının Avrupa ve dünya çapında yasal izin alması ve birkaç yüz milyon doz üretilmesinin planlandığı kaydedildi.

İngiltere’nin düzenleyici otoritesi Financial Conduct Authority (FCA), ekonomik krizi tetikleyen pandemiye karşı şirketlerin dayanıklılıklarını ölçmek amacıyla 23.000 finans şirketini araştırdı. Bu araştırmaya göre, 4.000 finansal hizmet şirketi Ekim ayının sonunda, iflas riskne sahip ve bu şirketlerin çoğu küçük ve orta ölçekli şirketler.

İngiltere tarafında aralık ayına ilişkin inşaat satın alma müdürleri endeksi (PMI) 55,0 beklentiye karşılık 54,6 olarak açıklandı.

Yurtiçinde dün, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi,  9,62 puan ve %0,64 kazançla 1.515,04 puandan başladı. Gün içinde en düşük 1.505,70, en yüksek 1.522,70 puanı gördü. Önceki kapanışa göre %1,12 artışla 1.522,24 puandan tamamladı. BIST 100 endeksine dahil hisselerin 60'ı prim yaptı, 35'i geriledi. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Garanti Bankası, Gübretaş, Aselsan ve Akbank en çok işlem gören hisse senetleri oldu.

Dolar bazında 200 dolar seviyesinin üzerindeki seyrini sürdüren BİST100 endeksinde 60 hisse yükselerek, 35 hisse ise düşerek kapattı. BİST100 endeksinin 1.475 puan üzerinde kaldığı sürece iyimserliğini koruyacağını düşünüyoruz.

Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 1,77, sanayi endeksi yüzde 1,16, hizmetler endeksi %0,32 ve teknoloji endeksi yüzde 1,22 değer kazandı.

Viop tarafında ise Bist30 yakın vade kontratı 1678,00 puandan başladığı güne %1,54 artışla ve 1704,00 puandan kapattı.

TCMB’nin açıkladığı verilere göre, yılın son haftasında döviz mevduatları 235 milyar doları aşarak yeni rekor seviyesine ulaştı. 2020 yılında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 41,3 milyar dolar artış kaydetti. Böylelikle yıllık bazda veri setinin en yüksek artışı görüldü.

TCMB verilerine göre, yabancılar 31 Aralık haftasında 93,7 milyon dolarlık net hisse senedi alımı gerçekleştirdi. Hisse senetleri tarafında 35,1 milyon dolarlık alım yaptılar. Toplamda yurt dışı yerleşikler yılın son haftasında 128,8 milyon dolarlık menkul kıymet alımı gerçekleştirdi. Yabancıların hisse senedi stoku 29 milyar dolara, tahvil stoku ise 8.6 milyar dolara yükseldi.
Son verilerle birlikte yılın toplamına bakıldığında hisse senetlerinde 4,26 milyar dolarlık, borçlanma senetlerinden 4,98 milyar dolarlık ve toplamda 9,24 milyar dolarlık çıkış olduğu görülüyor. Böylece yabancı yatırımcılar Türk varlıklarından son beş yılın en sert çıkışını gerçekleştirmiş oldu. Sadece hisse tarafında en azından 2005 yılına kadarki en sert çıkış kaydedilirken, tahvillerde beş yılın en sert satışını yaptılar.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Altın üretimimiz geçen yılsonunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 42 tona ulaştı. Ekonomimize 2,4 milyar dolar katkı sağladık."  dedi.

Garanti BBVA, 2021'e ilişkin beklentilerinde kredi büyümesinde normalleşme öngördü. Banka 2021'de Türk Lirası kredi büyümesinin yüzde 14-16 arasında gerçekleşeceğini tahmin ederken TL İşletme kredilerinin, 2020’ye kıyasla daha yavaş bir tempo ile ilerleyeceğini ancak büyümede yine ön planda olmaya devam edeceğini belirtti.

KAP HABERLERİ

Migros, KAP’a yaptığı açıklamada, CarrefourSA tarafından işletilmekte olan 34 adet mağazanın kiracılık hakkının ve kira sözleşmelerinin devri hususunda 07.01.2021 tarihinde sözleşme imzalandığı belirtildi.

Netaş, KAP’a yaptığı açıklamada, Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş. ile İstanbul dahil 13 ilde yeni nesil 112 acil çağrı merkezi projesi altyapı kurulumu işi hizmet ve mal alımı kapsamında toplam bedeli 138.000.000 TL + KDV bedelli üç farklı sözleşme imzalandığı belirtildi.

Netaş, KAP’a yaptığı diğer açıklamada; ‘Şirketimiz ile İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün (NVİGM) 2021 yılı merkez ve taşra genel bakım, geliştirme ve güncelleme hizmeti alımı için toplam 184.780.000 TL + KDV bedelli yeni bir sözleşme imzalanmıştır. 30/12/2020 tarihi itibariyle imzalanan sözleşme 01.01.2021-31.12.2021 dönemini kapsamaktadır.’ denildi.

Bugün Ne Bekliyoruz?

Saat 16:30 ABD tarafında Aralık ayına ilişkin tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Geçtiğimiz ay 245 bin olarak açıklanan verinin, bu ay 71 bin olması bekleniyor. Beklenti üzerindeki açıklamalar ABD varlıklarında olumlu, aksi durumda olumsuz etki yaratabilir.

Saat 16:30’da ABD tarafında Aralık ayına ilişkin işsizlik oranı açıklanacak. Geçen ay %6,7 olarak kayıtlara geçen verinin bu ay %6,8 olması bekleniyor. Verinin beklenti üzerinde açıklanması ABD varlıkları üzerinde negatif, aksi durumda ise pozitif etkiye sahip olabilir.

Saat 16:30’da Kanada tarafında Aralık ayına ilişkin istihdam değişikliği verisi açıklanacak. Bu ay -27,5 bin beklenen veri geçen ay 62,1 bin olarak açıklanmıştı. Beklenti üzerindeki açıklamalar Kanada varlıklarında yukarı yönlü, aksi durumda ise aşağı yönlü eğilim gerçekleşebilir.

08 Ocak 2021, Cuma

16:30 ABD Tarım Dışı İstihdam (Aralık) (Beklenti 71 bin/ Önceki 245 bin)
16:30 ABD İşsizlik Oranı (Aralık) ( Beklenti %6,8 / Önceki %6,7)
16:30 CAD İstihdam Değişikliği (Aralık) ( Beklenti -27,5 bin / Önceki 62,1 bin)

EURUSD – Paritede Kar Satışları Gündemde

ABD tarafında seçimlerin sonuçlanmasının ardından sert geri çekilen EURUSD paritesi 1,2214 destek seviyesi üzerinde fiyatlanmaya devam etti. Bu seviyenin üzerinde günlük bar kapanışına devam etmesi halinde tepki alımları gündeme gelebilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 1,2391 olacaktır. Aksi halde, bu seviyenin altına geri çekilmesi durumunda 1,2046 desteğini takip ediyor olacağız.

Destek: 1.2214 –1.2046 – 1.1819 
Direnç:  1.2391 – 1.2536 

XAUUSD – Altında Düşüş Devam Edecek mi?

ABD tarafında seçimleri Demokratların kazanmasıyla sert geri çekilen Altın, 1904 destek seviyesi üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Ancak, bu seviyenin üzerinde 4 saatlik bar kapanışına devam ettiği müddetçe pozitif algı tekrar gündeme gelebilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 1932 olacaktır. Aksi halde, 1904 destek seviyesini kırması durumunda 1873 ve 1854 desteklerini izliyor olacağız.

Destek: 1904 – 1873 – 1854
Direnç: 1932 – 1964 – 1995

X030 Yakın Vade – Endekste Yükseliş Hakim

Kurlardaki düşüşle beraber Bist30 Yakın Vade Kontratı, 1515 destek seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Bu seviyenin üzerinde günlük bar kapanışlarına devam etmesi halinde yükseliş ivme kazanabilir. Bu durumda yeni rekor seviyelerini takip ediyor olacağız. Aksi halde, 1515 destek seviyesini aşağı yönlü kırılması durumunda 1475 desteği gündeme gelebilir.

Demo Hesap Aç


Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Dinamik Yatırım Menkul Değerler. A.Ş. ‘nin Çerez Politikası için tıklayınız.