Jeopolitik Riskler Artmaya Devam Ediyor

 

  • Küresel piyasalarda dün ABD tarafından açıklanan makroekonomik veri akışında Philadelphia Fed İmalat Endeksi, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, ikinci el konut satışlarını takip ederken, FOMC üyelerinden gelen sözlü yönlendirmeleri izledik. Ülkede nisan ayında Philadelphia Fed İmalat Endeksi, 15,5'e yükselerek üçüncü ay üst üste pozitif değer kaydederken, sektördeki genişlemenin devam ettiğine işaret etti. Endeks, Mart ayında 3,2 seviyesinde gerçekleşmişti. İlk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısına baktığımızda geçen hafta bir önceki haftaya göre değişim göstermeyerek 212 bin olurken, 215 binlik piyasa beklentisinin altında kaldı. İkinci el konut satışları, martta mevsim etkilerinden arındırılmış olarak aylık bazda %4,3 azalarak 4,19 milyona geriledi. FOMC üyelerinin açıklamalarına baktığımızda ise güçlü makroekonomik verilerin geldiği son dönemde faiz indirimi için acil bir gereklilik olmadığı, işgücü piyasası güçlü olduğu sürece faiz oranlarının sabit kalabileceği, yıl sonuna kadar faiz indirimi yapamayacakları vurgulanmaya devam ediyor. Öte yandan, yaşanan gelişmeler ile birlikte Orta Doğu’da tansiyonun arttğı izleniyor. Global borsalar özelinde, ötelenen faiz indirim beklentileri, FOMC üyelerinden gelen şahin yorumlar ve Orta Doğu’da artan endişeler fiyatlamalar üzerinde baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor.
  • ABD endeksleri, haftanın dördüncü işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Öte yandan, Tayvan merkezli yarı iletken şirketi TSMC, yayımladığı bilançosunda gelir ve karının tahminlerin üzerinde olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, şirketin hisseleri, yapay zeka uygulamalarında kullanılan çiplere olan güçlü talebe rağmen yaklaşık %5 değer kaybetti. ABD vadelileri ise negatif tarafta işlemlerine devam ediyor.
  • Avrupa borsaları, işlem gününü yükselişle tamamladı. ECB yetkilisi Villeroy de Galhau, "Avro Bölgesi'nde dezenflasyon patikasında olduğumuzdan yeterince ve giderek artan şekilde eminiz. Bu yüzden, büyük bir sürpriz olmaması durumunda, faizi indirmeliyiz." ifadelerini kullandı.
  • Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler işlem gününü yükselişle tamamladı. Bölge endeksleri gün içi işlemlerinde ise negatif tarafta işlemlerine devam ediyor.
  • BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre %0,06 değer kaybıyla 9.524.59 puan seviyesinden günlük kapanış sağlarken toplam işlem hacmi 84,98 milyar TL oldu. Önceki kapanışa göre mali endeks %0,43, sanayi endeksi %0,31 değer kazanırken, teknoloji endeksi %0,62 ve hizmetler endeksi %0,63 değer kaybetti. Bankacılık endeksi %1,93, holding endeksi %0,07 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında ise en çok kazandıran %3,81 ile spor, en çok kaybettiren %3,57 ile ticaret oldu. Öte yandan, endekste 9.550 seviyesinin üzerine geçilmesi durumunda 9.600, 9.650 ve 9.720 dirençlerine doğru yükseliş takip edebilir. Olası bu seviyenin altında kalınması halinde ise 9.460, 9.400 ve 9.280 destek seviyeleri izlenebilir.
  • Bugün Eurogroup toplantısı, Başkan Nagel’in konuşmasını takip ederken, içeride ise TCMB Nisan ayı piyasa katılımcıları anketini izliyor olacağız. IMF ve Dünya Bankası'nın bahar toplantıları sürerken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 22 Nisan'da New York'ta ayrı bir yatırımcı toplantısına katılması bekleniyor.
  • BİST100 endeksinin yeni işlem gününe satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 


İlgili Etiketler