Piyasalarda Risk Alma İştahı Toparlanma Eğiliminde

  • Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta Orta Doğu’da artan jeopolitik risklerin endişesi ve Fed’in faiz politikasındaki belirsizliklerle global borsalar özelinde karışık seyir hakimdi. Bu hafta takip edeceğimiz önemli gelişmelere baktığımıkda ise; ABD GSYH büyümesi, Fed kararları açısından girdi niteliği sayılan PCE enflasyonu ile TCMB faiz kararı olacak. Hatırlayacağımız üzere ABD tarafından son aldığımız verilere beklentiler üzerinde gelerek faiz indirimlerinin ötelenmesine yol açmıştı. Ülkede PCE enflasyonunun Mart ayında manşette %2,8’den %2,6’ya, çekirdek PCE enflasyonun ise %0,3 ile sabit kalması yönünde şekillenirken, büyüme tarafına baktığımızda ise; önceki çeyrekteki %3,4'lük seviyesinden %2,5'e yavaşlama göstermesi bekleniyor. Önümüzdeki verilerin faiz indirimleri üzerinde etkisi olabileceği ve 1 Mayıs'taki Fed toplantısı öncesinde FOMC üyelerinin sessizlik periyoduna girmiş olmalarını göz önünde bulundurarak, makroekonomik verileri dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, bu hafta boyunca Microsoft ve Meta gibi büyük şirketlerin açıklayacağı bilançoları da izliyor olacağız. Öte yandan, yurt içerisinde tarafta Perşembe günü açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararına baktığımızda hatırlayacağımız üzere, TCMB önceki toplantısında politika faizi oranını 500 baz puan artış ile %45'ten %50'ye yükseltmişti. Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar verdiğini, sıkı para politikası duruşunun enflasyonun hedeflenen seviyeye ulaşana kadar devam edeceğini ifade etmişti. Perşembe günkü toplantıya baktığımızda ise; piyasa beklentisi politika faizinde herhangi bir değişiklik olmaması yönünde şekilleniyor.
  • ABD endeksleri, haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Öte yandan, piyasalar kapanır kapanmaz Netflix, yılın ilk çeyreğine ilişkin kar, gelir ve abone sayısında artış bildirdi. Ancak, bu olumlu haberlere rağmen şirketin hisseleri %9 oranında değer kaybetti. Ayrıca, çip şirketlerinin hisselerinde belirgin bir düşüş yaşanırken, Nvidia'nın hisseleri %10, Super Micro Computer'ın hisseleri ise %23 oranında değer kaybetti. ABD vadelileri ise yataya yakın pozitif tarafta işlemlerine devam ediyor.
  • Avrupa borsaları, işlem gününü Fransa haricinde yükselişle tamamladı.
  • Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler işlem gününü düşüşle tamamladı. Cuma günkü satışlarının ardından toparlanan bölge endeksleri gün içi işlemlerinde ise pozitif tarafta işlemlerine devam ediyor. Öte yandan, Çin Merkez Bankası, Loan Prime Rate (LPR) olarak bilinen referans temel faiz oranlarını beklenildiği gibi sabit tuttu. 1 yıl vadeli LPR oranını %3.45 ve 5 yıllık LPR oranını %3.95 seviyesinde bıraktı. Cuma günü ise Japonya Merkez Bankası (BOJ) faiz kararını açıklayacak. BOJ Başkanı Kazuo Ueda, enflasyonun yükselmeye devam etmesi halinde faiz artırımının “kuvvetle muhtemel” olduğunu belirtmişti.
  • BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre %1,77 değer kazanımıyla 9.693.46 puan seviyesinden günlük kapanış sağlarken toplam işlem hacmi 109,54 milyar TL oldu Önceki kapanışa göre mali endeks %2,79, sanayi endeksi %0,96, teknoloji endeksi %1,82 ve hizmetler endeksi %1,15 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık, tek kaybettiren %0,46 ile ticaret oldu. Öte yandan, endekste 9.600 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 9.750, 9.800, 9.860 dirençlerine doğru yükseliş takip edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 9.600, 9.540 ve 9.450 destek seviyeleri izlenebilir.
  • Bugün Eurogroup toplantısı, ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip ederken, içeri tarafta ise tüketici güven endeksini izliyor olacağız.
  • BİST100 endeksinin yeni işlem gününe alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 


İlgili Etiketler