Yılın İlk Enflasyon Raporu Öncesinde Oynaklık Yüksek Seyrediyor

  • Küresel piyasalar Fed ilk faiz indiriminin ne zaman olacağına dair daha fazla ipucu bulmaya çalışırken endekslerde pozitif bir seyir hakimdi. Öte yandan Fed yetkililerinden gelen açıklamalar takip edilirken yetkililer enflasyon konusunda ilerleme kaydedilmesine rağmen henüz istenilen noktaya gelinmediğini ifade etti. ABD Hazine Bakanlığı, tahvil satışlarının ilkini gerçekleştirdi. 54 milyar dolarlık 3 yıl vadeli tahvil ihalesi sonrasında, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi %4,08'e geriledikten sonra 4,10 seviyesinden işlemlerine devam ediyor.
  • ABD endeksleri, haftanın ikinci işlem gününü %0,4’e varan yükselişle tamamladı. Beklentilerin üzerinde gelir açıklayan Amerikan yazılım şirketi Palantir'in hisselerinin %30'dan fazla değer kazanması dikkati çekti. ABD vadelileri ise yataya yakın yönsüz seyirde işlemlerine devam ediyor.
  • Avrupa endeksleri, işlem gününü %1’e varan yükselişle tamamladı. AB'de perakende satışlar, aralıkta bir önceki aya kıyasla %1, geçen yılın aynı dönemine göre de %0,7 düştü. Euro Bölgesinde ise perakende satışlar aralıkta kasım ayına oranla %1,1, geçen yılın aynı dönemine göre de %0,8 geriledi. ECB Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi Aralık 2023'te bir önceki aya kıyasla %3,5'ten %3,2'ye geriledi. Gelecek üç yıla ilişkin enflasyon beklentisi ise %2,4'ten %2,5'e yükseldi.
  • Asya endeksleri, günü Hang Seng endeksi haricinde %0,6’ya varan düşüşle tamamladı. Çin varlık fonu ETF pozisyonunu artırmaya devam edeceğini açıkladı. Bu gelişmenin sonrasında Çin sermaye piyasası kurulu, diğer uzun vadeli fonların daha yoğun bir şekilde hisse senedi piyasalarına girmesini destekleyeceğini açıkladı. Bölge endeksleri ise gün içi işlemlerinde Kospi endeksi haricinde %0,5’e varan düşüşle işlemlerine devam ediyor.
  • BIST 100 endeksi, Cuma günü önceki kapanışa göre %1,05 artışla 8.869.14 puan seviyesinden günlük kapanış sağlarken toplam işlem hacmi 125,50 milyar tl oldu. Önceki kapanışa göre mali endeks %1,06, sanayi endeksi %1,14, teknoloji endeksi %3,34 ve hizmetler endeksi %0,88 değer kazandı. Endekste 8.700 seviyesi üzerindeki yükselişlerde 8.800 ve 8.900 dirençlerine doğru yükselişleri takip edebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 8.600 destek seviyesini izliyor olacağız.
  • Bugün, ABD tarafından ticaret dengesi ve ham petrol stoklarını izliyor olacağız.
  • BİST100 endeksinin pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 


İlgili Etiketler