Yurt İçi Piyasalar Sanayi Üretimi Verisine Odaklandı

  • Küresel piyasalarda Fed tarafından faiz indirimi konusu piyasalarda soru işareti olmaya devam ederken yetkililerden faiz indirimi konusunda acele etmeye gerek olmadığı enflasyonun düştüğüne dair güven oluşması için daha fazla veri görülmesi gerektiğine dair açıklamar gelmeye devam ediyor. FedWatch'a göre ise Mart ayında Fed'in faiz indirme olasılığı Çarşamba gününden itibaren 2,5 puan daha puan düşerek %16.5'e gerilerken makroekonomik veri tarafına baktığımızda ise ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 3 Şubat ile biten haftada 218 bine gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Veriler ekonomik ivmenin beklenenden iyi olduğuna işaret ederken bunun yanı sıra, ABD Hazine Bakanlığı, 25 milyar dolar tutarında 30 yıl vadeli tahvil satışı gerçekleştirdi. Ülkede 10 yıllık tahvil faizi bugün 5 baz puan artışla %4,15'e çıktı. Dolar endeksi 104,20, altın ise 2.032 dolar civarındaki işlemlerine devam ediyor.
  • ABD endeksleri, haftanın dördüncü işlem gününü yataya yakın pozitif tarafta tamamladı. S&P 500 endeksi ise %0,06 artarak 4.997,91 puana ulaştı ve şimdiye kadarki en yüksek kapanış değerini elde etti. Endeksin gün içinde 5.000,40 puana çıkarak ilk kez 5 bin seviyesini aşması dikkati çekti. ABD vadelileri ise yataya negatif tarafta işlemlerine devam ediyor.
  • Avrupa endeksleri, işlem gününü İngiltere haricinde %0,7’ye varan yükselişle tamamladı. Gün ev eşyası üreticisi şirketlerin hisseleri %1,9 ve otomotiv şirketlerinin hisseleri %1,5 değer kazanırken, sağlık ürünleri üreticisi şirketlerin hisseleri ise %1,9 değer kaybetti. AMB baş ekonomisti Philip Lane, ekonomik verilerin yakın vadede enflasyondaki düşüş sürecinin hızlanabileceğini belirtti. Bunun olumlu bir gelişme olabileceğini ancak enflasyondaki ani düşüşünün 2025 ve sonrasında enflasyonist baskıları artabileceğini ve görünümü karmaşıklaştırabileceği uyarısında bulundu.
  • Asya endeksleri, günü Hang Seng endeksi haricinde %2’ye varan yükselişle tamamladı. Japonya'da Nikkei 225 endeksi %0,64 artışla 34 yıl aradan sonra ilk kez 37.000 seviyesini aşarken BoJ Başkanı Kazuo Ueda, aşırı gevşek para politikasının negatif faizlerin sona ermesinden sonra bile devam etme olasılığının yüksek olduğunu ifade etti. Bugün ise Ay Yeni Yılı tatilleri dolayısıyla Çin, Güney Kore ve Tayvan piyasaları kapalı olacak, Singapur ve Hong Kong piyasaları ise yarım gün işlem görecek.
  • BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre %1,21 artışla 8.949.79 puan seviyesinden günlük kapanış sağlarken toplam işlem hacmi 120,90 milyar tl oldu. Önceki kapanışa göre mali endeks %0,95, sanayi endeksi %1,67, teknoloji endeksi %0,54 ve hizmetler endeksi %0,96 değer kazandı. Endekste 8.900 seviyesi üzerindeki yükselişlerde 9.000 ve 9.050 dirençlerine doğru yükselişleri takip edebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 8.800 destek seviyesini izliyor olacağız. TCMB, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini %36 olarak korurken, Başkan Fatih Karahan para politikasının gereken sıkılık seviyesine ulaştığını belirtti. Politika faizinin mevcut seviyede kalacağını, ancak enflasyon görünümünün bozulması durumunda yeniden sıkılaştırma yoluna gidilebileceğini ifade etti.
  • Bugün, Almanya tarafından tüfe verisini takip ederken içeri tarafta ise sanayi üretimini izliyor olacağız.
  • BİST100 endeksinin pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 

 


İlgili Etiketler