Yurt İçinde Gözler Enflasyon Raporuna Çevrildi

  • Global piyasalarda faiz indirimi konusu gündemde yerine korurken Fed yetkililerinden Powell’ın vermis olduğu mesajlara yakınsayan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yetkililer faiz indirimini desteklemeden önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunun altını çizerek, yıl sonundan önce para politikasında gevşemeye başlanmasının uygun olacağının altını çiziyor. Makroekonomik tarafa baktığımızda ise ABD’nin dış ticaret açığı geçen yılın son ayında bir önceki aya kıyasla %0,5 artışla 62,2 milyar dolara çıkarken piyasa beklentilerine neredeyse paralel gerçekleşen dış ticaret açığının, bu dönemde 62 milyar dolar seviyesinde olması öngörülüyordu. Bunun yanı sıra ABD Hazine Bakanlığı, 42 milyar dolar tutarında 10 yıl vadeli tahvil satışı gerçekleştirdi. Düzenlenen ihale sonrasında ülkenin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizi hafif gerilerken daha sonra %4,10 seviyesinde dengelendi. Dolar endeksi 104,04, altın ise 2.032 dolardan işlemlerine devam ediyor.
  • ABD endeksleri, haftanın üçüncü işlem gününü %1’e varan yükselişle tamamladı. Beklentilerin altında zarar açıklayan video oyunu şirketi Roblox'un hisseleri %10 değer kazanırken, öte yandan çip üreticisi Nvidia'nın hisse fiyatı yaklaşık %3 artarken ilk kez 700 doları aştı. ABD vadelileri ise yataya yakın yönsüz seyirde işlemlerine devam ediyor.
  • Avrupa endeksleri, işlem gününü %0,7’ye varan düşüşle tamamladı. Gün içerisinde petrol ve doğal gaz sektörü %1 düşerken otomobil sektörü %0,5 değer kazandı. Almanya Federal İstatistik Ofisi, Aralık 2023 sanayi üretimine ilişkin öncü verileri yayımladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, aralıkta bir önceki aya kıyasla %1,6 düşerken, piyasa beklentisi %0,4 gerileme olacağı yönündeydi. Böylelikle Almanya'da sanayi üretimi art arda 7. ayda da gerilemiş oldu.
  • Asya endeksleri, günü Kospi endeksi haricinde %0,4’e varan düşüşle tamamladı. Bölge endeksleri gün içi işlemlerinde ise Hang Seng endeksi haricinde %2’ye varan yükselişle işlemlerine devam ediyor. Öte yandan, Çin'de tüketici fiyatları endeksinin Ocak ayında bir önceki yıla göre %0,8 düşerken üretici fiyat endeksi ise Ocak ayında bir önceki yıla göre %2,5 geriledi. Açıklanan verilerden sonra ülkedeki deflasyonist baskı devam ediyor.
  • BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre %0,29 azalışla 8.843.01 puan seviyesinden günlük kapanış sağlarken toplam işlem hacmi 133,64 milyar tl oldu. Önceki kapanışa göre mali endeks %0,15, sanayi endeksi %0,17 değer kazanırken, teknoloji endeksi %0,38, hizmetler endeksi %0,26 değer kaybetti. Endekste 8.800 seviyesi üzerindeki yükselişlerde 8.900 ve 9.000 dirençlerine doğru yükselişleri takip edebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 8.700 destek seviyesini izliyor olacağız.
  • Bugün, ABD tarafından işsizlik haklarından yararlanma başvurularını takip ederken içeri tarafta ise yeni Merkez Bankası Başkanı  Fatih Karahan’ın sunumuyla enflasyon raporunu izliyor olacağız.
  • BİST100 endeksinin pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 


İlgili Etiketler