Yurt İçi Piyasalar TCMB Faiz Kararına Odaklandı

  • Yurt içi piyasalar TCMB Faiz Kararına Odaklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası toplantısını planlı takvime göre 23 Mayıs tarihinde gerçekleştirecek. Piyasa beklentisi, bankanın politika faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişikliğe gitmeyebileceği yönünde şekilleniyor. Banka, 25 Nisan tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında politika faiz oranında piyasa beklentilerine paralel değişikliğe gitmemiş ve % 50 seviyesinde korumuştur. Toplantı ardından yayımlanan basın duyurusunda, Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşullar önemli ölçüde sıkılaştığı ifade edilirken, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından takip edildiği belirtilmiştir. Para Politikası Kurulu (Kurul), aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürüleceği vurgulanmıştı. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacağı ifade edilmişti. 
  • ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları 22 Mayıs Tarihinde Yayımlanacak.ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 30 Nisan-01 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlanacak. Banka, politika faizinde piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmemiş ve yüzde 5,25-5,50 aralığında korumuştu. Karar oybirliğiyle alındı. Toplantı ardından yayınlanan karar metninde, "Son aylarda komitenin yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydedilmemiştir" denildi. Ayrıca, metinde Haziran ayından itibaren Hazine tahvillerine yönelik akış sınırını ayda 60 milyar dolardan 25 milyar dolara indireceği açıklandı. Toplantı ardından düzenlenen basın sunumunda, bankanın veri odaklı yaklaşımının devam edeceği vurgulanırken, para politikası sıkılaştırıcı ve talep üzerinde etkili olmaya devam edeceğini ifade etti. Başkan, ihtiyaç olduğu sürece sıkılaştırıcı politikaya devam edileceğini ve zamanla politika yeterince sıkılaştırıcı olacağını söyledi.  Açıklanacak toplantı tutanakları ardından küresel piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalar da kısa vadede oynaklık artış gösterebilir.
  • İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin içinde bulunduğu helikopter kazasında hayatını kaybettiği açıklandı.  Son dönemde Orta Doğu da yaşanan gelişmeler ve artan jeopolitik riskler nedeniyle gelebilecek açıklamalar ve haber akışları hafta içerisin de global piyasaların odağın da olmaya devam edecek.

 


İlgili Etiketler