TCMB Pas Geçti…

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerçekleştirdiği yılın ikinci toplantısında, piyasa beklentilerine paralel politika faiz oranı olan bir hafta vadeli ihale repo faiz oranında değişikliğe gitmedi ve yüzde 45 düzeyinde korudu. Banka, 25 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında, politika faiz oranında değişikliğe gitmemişti. Yayımlanan basın duyurusunun satır başlarına baktığımızda;
  • Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü kamu fiyat ve vergi ayarlamaları sonucunda enflasyon tahmin patikasına uygun şekilde yükselerek manşet enflasyonda sınırlı bir yükselişe neden olmuştu.
  • Hizmet enflasyonunda katı seyir, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlamalarında artan yukarı yönlü riskler, enflasyonist baskıyı canlı tutmaya devam ettiği ifade ediliyor.
  • Dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam ettiği belirtilirken, para politikasındaki devam eden kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeye devam edeceği ifade edilmektedir.
  • Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini öngörmüştür. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.
  • Kurul, makro ihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı devam edecektir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir. Parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, sterilizasyon araçları etkin şekilde kullanılacağı vurgulanmıştır.
  • Değerlendirme;
  • TCMB piyasa beklentilerine paralel politika faiz oranında değişikliğe gitmedi. Özellikle, kamu fiyat ve vergi ayarlamaları ardından manşet enflasyon ana eğilimlerinde yukarı yönlü riskler gündeme gelirken, toplantı ardından yayımlanan metinde, enflasyonda belirgin bir artış ya da bozulma gözlemlenmesi durumunda bankanın para politikasını sıkılaştıracağı vurgusunun tekrarlandığı görülüyor. Bundan sonraki süreçte, kredi büyümesi ve mevduat faizleri tarafından gelişmelerin yakından izleneceği ve ilerleyen dönemde gerek görülmesi durumunda parasal aktarım mekanizmasının destekleneceği belirtilmiştir. Likidite gelişiminin yakından takip edileceği ve sterilizasyon araçlarının etkin bir şekilde kullanmaya devam edileceği vurgulanmıştır. TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,86 düzeyinde artış göstermişti. TCMB gerçekleştirdiği yılın ilk enflasyon raporunda, 2024 ve 2025 yılı enflasyon beklentilerinde değişikliğe gitmediğini açıklamıştı. Banka, 2024 yılı beklentisini yüzde 36 ve 2025 yılı için ise yüzde 16 olarak sabit bırakmıştı. Banka, gıda enflasyonu beklentisini 2024 yılı yüzde 34,6 ve 2025 yılı için yüzde 15 düzeyinde korumuştu. Özellikle, enflasyon ana eğilimlerinde yaşanan yukarı yönlü eğilim, kur tarafında kısa vadede devam eden oynaklık ve talep faktöründe normalleşme eğiliminin gecikmesi nedeniyle bankanın politika faiz oranında değişikliğe gitmemesini ve bekle-gör politikasını izlemesinin olumlu olduğu kanaatindeyiz. Bankanın bir sonraki toplantısı 21 Mart tarihinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

 

 


İlgili Etiketler