Üretimde Gözle Görülür İvme Kaybı

 

  • Aralık’ta sanayi üretimi geçen senenin aynı ayına göre %1.6 büyüyerek yılın son çeyreğinde 3. çeyrekte kaydedilen %4,9’luk büyümeye göre önemli bir yavaşlama göstererek %1.0 büyüdü.  Üçüncü çeyrekte önceki yılın aynı ayına göre % 7.7 gibi çok yüksek bir oranda büyüyen takvim etkisinden arındırılmamış üretim artışı  ise son çeyrekte %0.7 olarak gerçekleşti.
  • Yılın tamamına bakıldığında deprem bölgesinin yeniden imarı sermaye malları üretimini güçlü tutmuş gibi görünüyor. Sermaye malı üretimindeki 2023 yılı artışı %15.5 olurken geçen yıl bu oran %14.2’ydi. Öte yandan ara malı, dayanıksız mallar ve enerji üretimi geçen seneye göre daraldı.
  • 2023 yılı boyunca sanayi üretiminin genel olarak az da olsa büyüyen bir seyir izlediğini görsek de 2022 yılında %5.6 büyüyen sanayi üretimi 2023’te %0.9 büyüdü. Bu düşüş, küresel ekonomideki belirsizlikler nedeniyle ihracat performansındaki düşüş ve enflasyonist baskıları yansıtıyor. Tüketim verilerinin kuvvetli olması son çeyrekte halen büyümenin kuvvetli bir oranda gerçekleşebileceğini düşündürse de üretimin zayıf performansı yılsonunda toplam GSYH büyümesinin %4.5’in üzerinde gerçekleşmesini engelleyebilir.

 

 


İlgili Etiketler