Gözler İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararında

  • Yılın İkinci Enflasyon Raporu Açıklanıyor… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci Enflasyon Raporu’nu 09 Mayıs tarihinde açıklayacak. Banka’nın mevcut yıl ve ilerleyen dönem açısından enflasyon beklentilerine yönelik yapacağı açıklamalar yurt içi piyasaların odağında olacak. Banka, 8 Şubat tarihinde paylaştığı yılın ilk enflasyon raporunda, enflasyonun 2024 yılı sonunda % 36 ve 2025 yılında ise % 14 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörmüştü. Banka, gıda enflasyonu 2024 ve 2025 yılı sonu için % 34,6 ve % 15 olarak tahmin etmişti. Açıklanacak olan enflasyon raporu ardından kısa vadede TL varlık fiyatlamalarında oynaklık artış gösterebilir.
  • Sanayi Üretimi Mart Ayı Datası Ön Planda…Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verisi 10 Mayıs tarihinde açıklanacak. Açıklanacak veriye dair piyasa beklentisi bulunmamaktadır. Sanayi üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre % 3,2 ve bir önceki yılın aynı ayına kıyasla % 11,5 genişlemişti. Açıklanacak olan verinin seyrine bağlı TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir.
  • İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklanıyor…İngiltere Merkez Bankası (BoE) planlı takvime göre toplantısını 9 Mayıs tarihinde gerçekleştirecek. Piyasa beklentisi, bankanın politika faiz oranında değişikliğe gitmeyebileceği yönünde şekilleniyor. Banka bir önceki toplantısında, faiz oranında değişikliğe gitmemiş ve % 5,25 olarak korumuştu. Bankanın gerçekleştireceği toplantısı ardından yayımlanacak olan karar metni ile birlikte kısa vadede global piyasalarda finansal enstrüman fiyatlama davranışlarında oynaklık artış gösterebilir.

İlgili Etiketler